Długi spadkowe – czym są i jak ich uniknąć?

//Długi spadkowe – czym są i jak ich uniknąć?

Długi spadkowe – czym są i jak ich uniknąć?

Spadek nie zawsze niesie ze sobą szansę na wzbogacenie się. Czasami obejmuje również długi po zmarłym. Czym dokładnie są długi spadkowe i w jaki sposób można ich uniknąć?

Gdy spadkodawca umiera, wówczas ma miejsce dziedziczenie. Może ono następować zgodnie z przygotowanym przez zmarłego testamentem, ale również może być to dziedziczenie ustawowe – zgodne z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa spadkowego.

Spadek to nie tylko aktywa

Często zdarza się, że spadkodawca nie informuje o posiadanym przez siebie majątku bliskich. Gdy sytuacja finansowa spadkodawcy jest dobra, wówczas spadkobiercy mają okazję do wzbogacenia się – elementami masy spadkowej mogą być wtedy nie tylko zgromadzone przez zmarłego oszczędności, ale również nieruchomości, samochody, udziały w spółkach i inne aktywa.

Zdarza się jednak, że spadkodawca nie był w zbyt dobrej sytuacji finansowej. Mógł posiadać spore długi, na przykład będące wynikiem zaciągniętego kredytu, złych decyzji biznesowych, hazardu.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, ale takie obciążenia finansowe również mogą wchodzić w skład masy spadkowej – nazywane są wówczas długami spadkowymi lub też pasywami.

Do długów spadkowych zaliczane są:

  • zobowiązania, na przykład zaciągnięte przez zmarłego kredyty, pożyczki, pobrane zaliczki, niezrealizowane wypłaty
  • obowiązek wykonania zapisów i poleceń spadkodawcy
  • wypłata zachowku
  • koszty ostatniej choroby
  • koszty pogrzebu spadkodawcy
  • koszty postępowania spadkowego lub poświadczenia dziedziczenia u notariusza

Oczywiście, może zdarzyć się, że zmarły pozostawił spadkobiercom zarówno aktywa, jak i pasywa. Wówczas konieczne jest określenie realnej wartości spadku na ich podstawie. Może okazać się, że aktywa przewyższają pasywa i spadkobiercy i tak mogą otrzymać ze spadku określony zysk.

Jak nie dziedziczyć długów spadkowych?

Gdy okazuje się, że po spadkodawcy pozostały jednak same długi lub też wysokość pasywów jest większa od aktywów, wówczas pojawia się ryzyko dziedziczenia długów spadkowych.

Na szczęście, spadkobiercy nie muszą ich dziedziczyć. Ustawodawca daje możliwość ograniczania odpowiedzialności spadkobierców przy dziedziczeniu długów. W jaki sposób można skorzystać z przysługujących nam wówczas praw?

Przede wszystkim warto wspomnieć o trzech metodach dziedziczenia: przyjęcie spadku wprost przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe odrzucenie spadku

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Aktualnie spadkobiercy „domyślnie” dziedziczą spadki z dobrodziejstwem inwentarza. Wobec tego wtedy, gdy nie podejmiemy żadnej akcji po uzyskaniu informacji o spadku, dziedziczymy go z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe. W przeszłości dziedziczenie odbywało się wprost, co było bardziej ryzykowne dla spadkobierców.

Jeśli wiemy, że w skład spadku wchodzą zarówno aktywa, jak i pasywa, a także podejrzewamy, że wysokość aktywów jest większa niż pasywów, najlepszym wyborem jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Warto pamiętać o tym, że przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza może być związane z dodatkowymi formalnościami związanymi z koniecznością ustalenia wartości spadku.

Odrzucenie spadku

Gdy jednak wiemy albo mamy podejrzenie, że spadkodawca pozostawił po sobie dużo długów i niewiele aktywów, wtedy najkorzystniejszym rozwiązaniem jest odrzucenie spadku.

Spadek przechodzi wtedy na kolejne osoby w linii dziedziczenia, dlatego one też muszą go odrzucić, aby nie narazić się na problemy. Wobec tego wtedy, gdy spadkobierca ma dzieci, wówczas spadek przechodzi na nie – trzeba więc zadbać o tym, aby każdy spadkobierca odrzucił spadek.

Zatem wtedy, gdy odrzucamy spadek, pozbywamy się całkowicie odpowiedzialności zarówno za pasywa, jak i za aktywa wchodzące w skład masy spadkowej.

W razie jakichkolwiek wątpliwości w temacie spadków zawsze warto skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie – adwokat posiadający doświadczenie w dziedzinie prawa spadkowego będzie mógł wyjaśnić wszystkie zawiłe kwestie i doradzić, na jaką opcję warto się zdecydować, by uniknąć problemów ze spadkiem.

przez | 2019-01-05T00:59:19+00:00 31 grudnia 2018|Spadek|

O autorze:

Radca Prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie z ośmioletnim doświadczeniem.