Jak wyglądają kontakty rodzica z dzieckiem w czasach COVID-19?

//Jak wyglądają kontakty rodzica z dzieckiem w czasach COVID-19?

Jak wyglądają kontakty rodzica z dzieckiem w czasach COVID-19?

Pandemia koronawirusa wpłynęła na wiele aspektów naszego życia. Nie ominęło to również orzeczonych przez sąd kontaktów rodzica z dzieckiem. Istotnym problemem stało się izolowanie dziecka od jednego z rodziców. W internecie można znaleźć wiele wpisów z poradami jak uniemożliwić byłemu partnerowi kontakt z dzieckiem. Jak więc wygląda to od strony prawnej?

Kontakty orzeczone przez sąd

W czasie pandemii wszelkie postanowienia i wyroki sądu dotyczące kontaktów z dzieckiem są ważne. Jak dotąd nie pojawił się żaden przepis prawny zawieszający wykonanie wyroków sądowych. Potwierdziło to również Ministerstwo Sprawiedliwości.
Dla rodziców po rozwodzie oznacza to tyle, że nadal przysługuje im prawo do kontaktu z dzieckiem, na warunkach określonych przez sąd w wyroku rozwodowym, w postanowieniu dotyczącym kontaktów lub w postanowieniu zabezpieczającym kontakty na czas trwającego postępowania.
Pandemia nie anuluje zatem postanowień sądu. Miej na uwadze, że izolacja dziecka od jednego z rodziców szkodzi przede wszystkim dziecku.

Czy mogę całkowicie zrezygnować z kontaktów w czasie pandemii?

Kontakty z dzieckiem nie są jedynie prawem przysługującym rodzicowi, są także jego obowiązkiem. Również w czasie pandemii te kontakty powinny się odbywać, a celowe ich unikanie jest niedopuszczalne. Pamiętaj więc, by regularnie utrzymywać kontakty z dzieckiem.

Jak w czasie pandemii kontaktować się z dzieckiem?

Najlepszą formą są oczywiście spotkania, jednakże mogą się one odbywać tylko wtedy, kiedy nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, zarówno u rodzica, jak i u dziecka. Spotkania muszą odbywać się zgodnie z obecnymi zaleceniami, w celu zachowania bezpieczeństwa.
Spotkań osobistych powinno się unikać w sytuacji gdy:

  • rodzic wrócił z zagranicy i nie odbył kwarantanny
  • rodzic jest pracownikiem ochrony zdrowia i jest szczególnie narażony na zarażenie koronawirusem
  • w miejscu pracy rodzica stwierdzono przypadek zarażenia koronawirusem
  • rodzic miał kontakt z osobą zarażoną koronawirusem
  • rodzic jest na kwarantannie

Jeśli występuje jeden z powyższych przypadków, kontakty odbywają się w formie zdalnej przy użyciu dostępnych urządzeń elektronicznych lub telefonicznie. Kontakty nie powinny być kontrolowane przez rodzica sprawującego pieczę nad dzieckiem, chyba że sąd postanowił inaczej.

Co jeśli nie możemy się porozumieć w kwestii kontaktów?

A co w sytuacji gdy razem z byłym partnerem nie potraficie dogadać się i ustalić zasad kontaktowania się z dzieckiem? W takiej sytuacji na pomoc może wam przyjść chociażby mediator. W czasie pandemii jest on dostępny także online. Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z pomocy terapeuty rodzinnego.

Były partner uniemożliwia kontaktowanie się z dzieckiem – co robić?

Zacznij od rozmowy i próby osiągnięcia porozumienia. Zamiast bezpośrednich spotkań zaproponuj spotkanie zdalne, np. poprzez Skype, lub rozmowy telefoniczne. Przede wszystkim nie bądź bierny.
Drugim krokiem może być mediacja. Ta jednak ma charakter dobrowolny – druga strona musi się na nią zgodzić.
W ostateczności swoich praw możesz dochodzić w sądzie. Nie wykonanie przez rodzica zamieszkującego z dzieckiem obowiązków wynikających z orzeczenia sądowego skutkuje nałożeniem przez sąd opiekuńczy obowiązku zapłaty określonej sumy pieniężnej na rzecz rodzica uprawnionego do kontaktów z dzieckiem.
Jeśli dojdzie do postępowania sądowego to należy liczyć się z długim czasem oczekiwania na rozpatrzenie sprawy. W obecnej sytuacji jedynie sprawy pilne są rozpoznawane, a niestety postępowania dotyczące wykonywania kontaktów z dzieckiem nie zostały do nich zaliczone.

Skorzystaj z pomocy specjalisty

Z każdym problemem najlepiej zgłosić się do prawnika specjalizującego się w sprawach rodzinnych. Doświadczony prawnik doradzi, jakie działania można podjąć w sytuacji, gdy utrudniane są kontakty z dzieckiem. W czasach pandemii wiele kancelarii działa w formie porad online.

przez | 2021-01-02T18:03:46+00:00 2 stycznia 2021|Rozwód|

O autorze:

Radca Prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie z ośmioletnim doświadczeniem.