Obsługa prawna firmy – jakie czynności obejmuje?

//Obsługa prawna firmy – jakie czynności obejmuje?

Obsługa prawna firmy – jakie czynności obejmuje?

Prawo jest nieodłącznym elementem prowadzenia działalności gospodarczej. W związku z tym coraz więcej firm decyduje się na korzystanie z kompleksowej obsługi prawnej skierowanej dla klientów biznesowych.

Polskie przepisy prawne bywają zawiłe. Wiedzą o tym również przedsiębiorcy, którzy bardzo często stykają się z nim na co dzień. Gdy pojawiają się wątpliwości co do interpretacji określonych przepisów, wówczas najlepiej skorzystać z fachowej pomocy prawnej doświadczonej kancelarii.

Firmy mogą korzystać z usług prawnych jednorazowo – wówczas wystarczy skontaktować się z kancelarią i przedstawić swój problem. Warto jednak wskazać, że przedsiębiorcy mogą także wybrać alternatywne rozwiązanie – to obsługa prawna firm, która obejmuje pełną paletę czynności prawnych skierowanych do biznesu.

Na czym dokładnie polega obsługa prawna dla klientów biznesowych? Jakie czynności wchodzą w jej skład? Gdzie można skorzystać z takiego wsparcia?

Czym jest obsługa prawna firm?

Jak wspomniano wcześniej, obsługa prawna firm to paleta usług prawnych, które świadczone są przez kancelarie na rzecz klientów biznesowych. Najczęściej mamy wtedy do czynienia ze specjalnymi pakietami obejmującymi konkretne usługi.

Pomoc prawna jest świadczona stale, przy czym obejmuje także doraźne usługi, gdy pojawia się taka konieczność. Ich zakres dobierany jest wówczas indywidualnie do potrzeb oraz problemów konkretnej firmy. 

Kancelarie prowadzące obsługę prawną firm mogą zapewnić swoim klientom wsparcie obejmujące różnego rodzaju dziedziny prawa, w tym między innymi: prawo gospodarcze, prawo handlowe, prawo spółek handlowych, prawo pracy i ubezpieczeń społecznych, prawo administracyjne. Można także uzyskać pomoc w ramach dochodzenia należności, czyli odzyskiwania długów.

Przykładowe czynności wchodzące w ramy obsługi prawnej firm:

  • porady prawne związane z działalnością firmy
  • przygotowywanie dokumentacji, w tym umów, statutów, regulaminów, pism do instytucji publicznych
  • opiniowanie umów pod kątem prawnym
  • informowanie przedsiębiorcy o zmianach w prawie, które go dotyczą
  • reprezentowanie klienta w sprawach, które mają z nim związek, na przykład przed organami administracji, sądami
  • pomoc w windykacji należności
  • usługi dla spółek – rejestracja spółek, ich zmian, likwidacji w KRS i inne

Warto przy tym wskazać, że pomoc prawna może odbywać się również za pośrednictwem telefonu czy e-maila, dlatego też nie jest konieczne każdorazowe udawanie się do siedziby kancelarii, aby tam skorzystać z usługi. 

Oczywiście, jeśli pojawia się taka konieczność, możliwa jest wówczas odpowiednia rozmowa z prawnikiem, który będzie mógł dokładnie przyjrzeć się danej sprawie, a także doradzić najlepsze rozwiązania.

Kiedy warto zdecydować się na skorzystanie z obsługi prawnej dla firmy?

Prawo posiada duży wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej, dlatego też stała obsługa prawna firm to korzystny wybór dla wielu przedsiębiorców działających w różnych branżach.

Najczęściej z takiej obsługi korzystają firmy zaliczające się do sektora MŚP, czyli małych i średnich przedsiębiorstw, które nie mogą pozwolić sobie finansowo na stworzenie własnego działu prawnego. Wtedy zewnętrzna kancelaria świadczy dla nich takie same usługi na zasadzie outsourcingu.

Zatem w sytuacji, gdy firma wymaga częstej obsługi prawnej, wówczas warto rozważyć podjęcie stałej współpracy z kancelarią. To korzystne rozwiązanie nie tylko z punktu widzenia szerokiej gamy dostępnych usług, ale także przystępnych cen.

Gdzie można skorzystać z fachowej obsługi prawnej firmy?

Aktualnie obsługa prawna firm oferowana jest przez wiele kancelarii prawnych, które zapewniają klientom dostęp do szerokiej gamy czynności prawnych. 

Dobór najlepszej formy obsługi prawnej powinien bazować wówczas na porównaniu ze sobą różnych usług, a także ich cen, aby na tej podstawie dopasować optymalną ofertę odpowiadającą wymogom firmy.

Usługi w tym właśnie zakresie oferuje także doświadczony prawnik i radca prawny z Warszawy Joanna Zielińska. Zachęcamy do skorzystania z oferty!

przez | 2019-11-05T23:15:43+00:00 31 października 2019|Obsługa prawna firmy|

O autorze:

Radca Prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie z ośmioletnim doświadczeniem.