Skuteczna windykacja należności – kilka przydatnych porad

/, Roszczenia/Skuteczna windykacja należności – kilka przydatnych porad

Skuteczna windykacja należności – kilka przydatnych porad

Problemy z odzyskaniem wierzytelności dotykają wielu przedsiębiorców. Brak spłaty faktur lub innych zobowiązań może wpędzić każdą firmę w kłopoty, a nawet doprowadzić do jej bankructwa. Aby temu zapobiec, możemy zdecydować się na usługi polegające na windykacji należności.

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej może dawać mnóstwo satysfakcji, jednak na drodze do sukcesu mogą pojawiać się różne przeszkody. Jedną z nich jest brak zapłaty za świadczone usługi czy towary, co prowadzi do konieczności ściągania długów od kontrahentów czy klientów. W jaki sposób możemy skutecznie odzyskać te należności?

Na czym polega windykacja należności?

W znaczeniu dosłownym windykacja, czyli w języku łacińskim vindicatio oznacza dochodzenie roszczeń czy obronę konieczną. Już w czasach Cesarstwa Rzymskiego funkcjonowała instytucja prawna określana jako rei vindicatio, która dotyczyła dążenia do odzyskania mienia znajdującego się w posiadaniu osoby nieposiadającej praw do niego.

Dzisiaj windykacja należności ma podobne znaczenie – służy do dochodzenia własności z użyciem dostępnych w przepisach prawnych środków. Windykacja jest całkowicie legalna, ale nie może ona łamać obowiązującego stanu prawnego.
Istnieją dwa rodzaje windykacji należności:

  • windykacja polubowna – głównie polega na monitowaniu dłużnika, aby skłonić go do spłaty zadłużenia
  • windykacja sądowa – prowadzona jest wtedy, gdy dłużnik nie wykazuje chęci współpracy, skupia się na uzyskaniu sądowego wyroku lub nakazu zapłaty, który po uzupełnieniu w klauzulę wykonalności pozwala na wykonanie egzekucji komorniczej

Windykacja może być również podzielona na miękką oraz twardą. W przypadku windykacji miękkiej windykatorzy są bardziej wyrozumiali wobec dłużników. Z kolei windykacja twarda wykorzystuje już ostrzejsze sankcje windykacyjne, na przykład windykator wskazuje, że sprawa zostanie skierowana na drogę postępowania sądowego.

Windykacja polubowna

Nowe długi najczęściej poddawane są windykacji polubownej, czyli polegającej na nakłonieniu dłużnika do spłaty. Wtedy windykator jest bardziej wyrozumiały w stosunku do dłużnika, jest gotowy iść na ustępstwa, na przykład rozłożyć dług na raty, które są łatwiejsze do spłaty.

Windykacja polubowna polega przede wszystkim na kontakcie zdalnym lub osobistym z dłużnikiem. Kontakt zdalny obejmuje głównie kontakt telefoniczny oraz listowy, dlatego windykator dzwoni do dłużnika i przesyła listy z monitami. Z kolei kontakt osobisty to głównie spotkania osobiste z dłużnikiem, na przykład wizyta w domu, a także może obejmować mediację pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem.

Windykacja sądowa

Jeżeli jednak windykacja polubowna nie przyniesie żadnych rezultatów – dłużnik będzie unikał kontaktu i nie będzie chciał spłacić długu, wówczas można zastosować windykację sądową. Na tym etapie sprawa kierowana jest do sądu w celu uzyskania tytułu egzekucyjnego (wyroku) przeciwko dłużnikowi. Gdy tytuł egzekucyjny zostanie opatrzony tytułem wykonawczym, tak zwaną klauzulą wykonalności, dług może być ściągnięty przez komornika.

Komornik posiada już uprawnienia, które nie są nadawane windykatorom. Komornik może wejść do domu dłużnika, może zająć jego mienie czy też pieniądze z konta bankowego. W związku z tym najlepiej spłacić zadłużenie w jak najkrótszym terminie, aby nie narażać się na znacznie wyższe koszty niż początkowy dług.

Gdzie możemy skorzystać z usług windykacji należności?

Usługi tego rodzaju oferowane są przede wszystkim przez firmy windykacyjne, które specjalizują się w tej właśnie branży. Zatrudniają wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników i posiadają wypracowane procedury pozwalające na skuteczne odzyskiwanie należności. Najczęściej jednak firmy windykacyjne skupują pakiety długów różnych klientów od dużych firm.

Gdy chcemy zdecydować się na skorzystanie z usług windykacyjnych jako firma indywidualna, warto przede wszystkim zwrócić się do kancelarii prawnych, które mają je w swojej ofercie. Usługi tego rodzaju świadczone są zarówno osobno, jak i również w ramach stałej obsługi prawnej. Z pomocy można skorzystać również w naszej Kancelarii Prawnej – zapraszamy!

przez | 2017-09-24T11:49:02+00:00 22 września 2017|Porady, Roszczenia|

O autorze:

Radca Prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie z ośmioletnim doświadczeniem.