Zastanawiasz się, czym jest społeczna szkodliwość czynu i jakie znaczenie ma dla Twojego życia? Wielu ludzi ma tendencję do bagatelizowania znaczenia tego pojęcia lub w ogóle nie wie, czym ono jest. W niniejszym artykule postaramy się wyjaśnić, czym jest społeczna szkodliwość czynu i jakie konsekwencje niesie ze sobą jej popełnienie.
Czym jest społeczna szkodliwość czynu?
Społeczna szkodliwość czynu – istotna jest ona nie tylko dla podejmowania decyzji, ale i dla ustanowienia wytycznych wykroczeniowych. Oznacza ona uszczerbek dla dobra publicznego, a nadmierne „izolowanie” i nacisk karany jest przez sąd za złamanie zasad obowiązującego prawa. Społeczna szkodliwość czynu to rodzaj wykroczenia wywołującego szkody w szerokim zakresie, obejmującym życie intelektualne, kulturowe, społeczne, ekonomiczne, moralne i religijne. Wśród przykładów społecznej szkodliwości czynu można wyróżnić wykroczenia wyrażające się w agresji i przemocy, grafomanii, rozpowszechnianiu pornografii, fałszowaniu dokumentów, handlu narkotykami, korupcji, zakłócaniu porządku publicznego, jak również nielegalnym sprzedawaniu niedozwolonych produktów lub usług. Przykłady wykroczeń wywołujących szkodę w innych obszarach, w tym wywołanie lęku lub szkody w sferze moralnej i duchowej, również należą do tej kategorii.
Kiedy mówimy o społecznej szkodliwości czynu?
Kiedy mówimy o społecznej szkodliwości czynu, mamy na myśli rezultaty, jakie dany czyn ma dla społeczeństwa lub określonych grup w nim. Jest to koncepcja bardzo szeroka: od szkody materialnej, na którą składają się bezpośrednie fizyczne skutki danego czynu, poprzez szkody moralne, które opierają się na demoralizującym wpływie na ludzi i weryfikacji standardów społecznych, aż po kształtowanie postaw i stosunku do jednostek lub grup, którymi dotyka społeczna szkodliwość czynu. Można również mówić o szkodach dla rozwoju społeczności, gdyż w wielu przypadkach czyny mają swoje bezpośrednie, negatywne konsekwencje, ale możliwe jest również dostrzeżenie korzyści w dłuższej perspektywie. W każdym systemie prawnym jest prawo, które określa, co jest społecznie akceptowane a co nie – korzystanie z tego prawa skutkuje też określonymi konsekwencjami społecznymi. Według tego prawa określa się, czy dany czyn zostanie uznany za społecznie szkodliwy lub nie.