Każda firma potrzebuje odpowiedniego wsparcia prawnego, aby prowadzić swoją działalność zgodnie z prawem. Obsługa prawna to usługa, która wspiera firmy w ich codziennych działaniach, a jednocześnie dostarcza ważnych informacji i porad dotyczących prawa. W tym artykule omówimy, na czym polega obsługa prawna i jakie korzyści może przynieść Twojej firmie.
Czym jest obsługa prawna firmy?
Obsługa prawna firmy to usługa, dzięki której przedsiębiorstwa mogą korzystać z zasobów zewnętrznego doradcy prawnego do poprawnego funkcjonowania. Zajmuje się ona doradztwem prawnym w wielu kwestiach, które niezbędne są do prawidłowego działania wszystkich aspektów działalności biznesowej. Obejmuje to zarówno sprawy ściśle związane z działalnością gospodarczą, jak i sprawy dotyczące przestrzegania ogólnych przepisów i praw obowiązujących w określonym kraju, w którym działa przedsiębiorstwo. Doradca prawny pomoże firmie przy redagowaniu dokumentacji, zarządzaniu pracownikami, pomocy prawnej m.in. dotyczącej prawa konsumenckiego, handlowego, własności intelektualnej oraz zagadnień z zakresu badań i rozwoju. Może również posłużyć jako rzecznik prasowy w razie wystąpienia sytuacji wymagających działań komunikacyjnych. Ponadto specjalista prawnie pomaga przy doborze dostawców i partnerów biznesowych, a także przy konfliktach pomiędzy innymi firmami czy klientami. Wszystko to w celu zapewnienia, że działalność firma jest zgodna z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz zwiększenia zysków z jej działania.
Jakie działania obejmuje obsługa prawna firmy?
Obsługa prawna firmy obejmuje szeroki zakres działań. Po pierwsze, to sporządzanie umów i dokumentów z zakresu prawa cywilnego (przede wszystkim kontraktów), które są niezbędne do prowadzenia biznesu. Ponadto, odnoszą się do nich niezbędne porady prawne. Prawnik firmy może również pomóc w złożeniu odpowiedniego wniosku do urzędu lub innego organu publicznego lub w sporządzeniu wymaganego dokumentu. Świadczy on usługi doradztwa prawnego, które dotyczą głównie ustalenia i regulowania stosunków pomiędzy składającymi ofertę stronami, a także przepisów obowiązujących na danym obszarze prawnym, a także pozdrawia potrzebę konieczności wdrożenia wymogów przepisów prawa w danej firmie. Pod jego skrzydłami możliwe jest także zlecanie reprezentacji prawnej firmy (zarówno na sądach, jak i w innych organach władzy) oraz właściwe podejście do ważnych postępowań prawnych. Prawdopodobnie zakres zadań obsługi prawnej nie ogranicza się jedynie do powyższych, gdyż wiele zależy od jego obszaru odpowiedzialności, wyrażonego w umowie o pracę. Przed podjęciem decyzji o wyborze specjalisty należy więc sprawdzić, jakie dokładnie usługi obejmuje jego obsługa prawna.
Czy wszystkie firmy potrzebują profesjonalnej obsługi prawnej?
Odpowiedź zależy od wielu czynników, w tym od wielkości firmy, jej budżetu na sprawy prawne oraz liczby zatrudnionych pracowników. Wielkie korporacje i koncerny znane z dużej ilości regulacji prawnych i zawiłych zasad bez wątpienia potrzebują profesjonalnych usług prawnych. Natomiast małe i średnie firmy mogą początkowo nie potrzebować pełnej obsługi prawnej. W większości przypadków przedsiębiorcy sami będą w stanie wykonywać niektóre czynności, np. podpisanie umowy leasingowej czy kontraktu. Co jednak się zmienia, to fakt, że z biegiem czasu na pomoc prawną coraz częściej będzie decydować się większość firm. W przypadku złożonych zagadnień lub też problemów związanych z szeroko pojętym prawem będą potrzebować kogoś, kto jest wykształcony w tej dziedzinie, takiego jak specjalistyczna firma prawnicza.
Ile kosztuje obsługa prawna firmy?
Koszt obsługi prawnej firmy zależy od szeregu czynników, w tym wielkości i procesów tejże firmy, rodzaju usług prawnych potrzebnych do realizacji celów biznesowych, doświadczenia pracowników biura prawnego, a także od stawek rynkowych. Co istotne, koszt samej obsługi prawnej często nie jest stały i bywa wysoce elastyczny w zależności od rozmiarów i specyfiki danej firmy. Modele wycen usług prawnych ustalają np. stawki godzinowe, opłaty za cały projekt lub pakiety usług. Kokpit kosztów może składać się również z innych elementów, np. za artykuły o ocenie ryzyka prawnego, raportów dla właścicieli, a także nadzorów nad zadaniami specjalnych. Stawki za usługi prawne wahają się od 50 do 273 zł za godzinę w zależności od stopnia trudności. Koszty długotrwałych kontraktów powinny prezentować się rozsądnie i odpowiadać wartości dodanej, jaką ma prawo na firmę.