Za wykroczenie można otrzymać karę grzywny, ograniczenia wolności albo nagany. Większość osób chociaż raz w swoim życiu została ukarana za popełnione wykroczenie. Ale czy wszyscy zdają sobie sprawę jak wygląda procedura ustalania kary? W tym artykule postaramy się przybliżyć Państwu krok po kroku na jakiej podstawie ustalana jest kara za wykroczenie.
Jakie są kary za wykroczenia?
Kary za wykroczenia są zróżnicowane i zależą od rodzaju i stopnia złamania prawa. Wyróżniamy lekkie wykroczenia ogrodowe, lekkie wykroczenia drogowe, wykroczenia ciężkie oraz wyrządzenie szkody w mieniu publicznym lub prywatnym. W przypadku lekkich wykroczeń drogowych, skutkiem może być między innymi grzywna, pozbawienie wolności od trzech miesięcy do pięciu lat oraz mandat karny. Jeśli chodzi o te cięższe, to można podlegać nawet karze pozbawienia wolności do lat 8. W przypadku lekkich wykroczeń ogrodowych najczęściej stosowany jest sądowy nakaz poprawy, a gdy sytuacja tego wymaga – grzywna lub pozbawienie wolności do trzech miesięcy. Jeżeli wyrządzona została szkoda w mieniu publicznym lub prywatnym, zapłata odszkodowania może być również karą wspomaganą jeszcze grzywną albo ograniczeniem wolności. Najważniejsze jest jednak to, aby zapamiętać, że za każdy naruszony przepis istnieje konsekwencja i należy ją brać pod uwagę.
Jakie czynniki wpływają na wysokość kary za wykroczenia?
Właściwa określenia wysokości kary za wykroczenia w Polsce jest bardzo ważnym aspektem prawa przeciwko przestępczości. Aby ustalić, jaka jest właściwa kara za wykroczenie, wyrok wystawiający sprawiedliwość, musi wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Jednym z nich jest przeszła historia danej osoby. Jeżeli dotychczas nie popełniła żadnego wykroczenia i nie ma się odpowiadać za wcześniejsze przestępstwa, można uznać, że właściwą karą będzie grzywna albo nagana. Ponadto określona może być kara aresztu, która może być udzielana osobom, które bardziej zawiniły, niż osoby z małym doświadczeniem w uprawianiu przestępstw. Kolejnym istotnym czynnikiem jest samo przestępstwo, którego się dopuściło. Niektóre wykroczenia są traktowane bardziej poważnie i automatycznie łączą się z wyższymi karami. Oprócz grzywny, nagany lub aresztu, prawo przewiduje również możliwość nadzoru kuratora. Zależy to jednak od tego na ile poważne jest wykroczenie. W przypadku bardziej poważnych wykroczeń, kara może sięgać nawet 2 lat więzienia. Ostateczna wysokość kary zależy także od osoby, którą wyrok dotyczy. Można przyznać pewne ulgi komuś, kto dopuścił się wykroczenia w wyniku niewiedzy lub niewłaściwego postępowania. Co więcej, jeŏli warunkiem wyroku jest wykonanie określonych zdań, sądy czasami określają dodatkowe czynności do wykonania, takie jak przebywanie określonego czasu poza domem lub zapłata zaległych opłat.
Jakie są rodzaje kar za wykroczenia?
W Polsce istnieją dwa podstawowe rodzaje kar, jakim można zostać ukaranym za wykroczenia: kara grzywny i kara aresztu. Kara grzywny to najczęściej spotykana kara możliwa do nałożenia na sprawcę w przypadku popełnienia wykroczenia. Może ona zostać ukarana odpowiednio do ciężkości danego przestępstwa i wynosić od kilkudziesięciu do kilkutysięcy złotych. Co ważne, kary grzywny są dobrowolne, czyli w każdym przypadku decyzja leży w rękach sprawcy. Kolejnym rodzajem kary jest kara aresztu. Jest ona stosowana w przypadku bardziej poważnych przestępstw, które zazwyczaj są poprzedzone represją sądową. W przypadku kary aresztu, sprawca może spędzić w areszcie od miesiąca, aż do 3 lat. Istnieje jednak możliwość zamiany kary aresztu, jeżeli sprawca poniesie odpowiednie konsekwencje finansowe. W takim wypadku kara aresztu zamieniana jest na grzywnę. Podsumowując, w Polsce istnieją dwie główne rodzaje kar – karę grzywny i aresztu, które stosowane są w przypadku popełnienia wykroczenia.